Technika používaná v síti VS-NET.CZ
V současné době využíváme tři typy antén pro připojení našich klientů do naší sítě. Předně je to sektorová anténa PAM o rozměrech 15x15cm, která se hodí na realizaci téměř všech připojení v naší síti. Dále je to směrová anténa Síto o rozměrech 70x50 cm a směrová anténa Parabola o průměru 50 cm, které slouří k připojení velmi vzdálených klientů. Jsou to velmi spolehlivé antény, bez konstrukčních vad a všechny se vyznačují snadnou montáží a odolností proti povětrnostním vlivům. Antény montujeme nejčastěji na stožáry určené pro televizní antény a nebo na konzole na zdi budov.
Kabel mezi anténou a zařízením je vyroben z nízko-útlumového vodiče a je nám dodáván o délkách 3m, 5m a 7m pro pásmo 2,4 GHz a v délkách 3m, 4m, 5m, 7m pro pásmo 5GHz.
Datový kabel UTP má průměr 0,5cm a je natahujeme ho po domě přímo na potřebnou délku. Po natažení kabelu se na něj nacvaknou UTP konektory. Mezi zařízením a počítačem lze UTP kabel vést až do délky 100 metrů. Kabel je velmi ohebný, takže není problém jej táhnout husím krkem společně s anténními rozvody.
Napájení po Ethernetu (dále jen POE), tedy po kabelu UTP slouží k napájení zařízení, která tuto funkci buď sami podporují a nebo svou spotřebou nepřesahují možnosti tohoto napájení. Napájení POE používáme v případě, kdy délka UTP kabelu k nejbližšímu zdroji elektřiny nepřesáhne 10m, což je limit této pasivní technologie.
Antény: Parabola, Síto, PAMKonzola, Kabel od antény, UTP kabelNapájení po ethernetu - POE

WiFi zařízení - klienti:
Už od počátku jsme v naší síti používali pouze zařízení splňující normu 802.11g, které nabízely a stále nabízejí dostatečnou propustnost pro připojení k internetu i lokální provoz. Ze začátku jsme používali převážně zařízení firmy D-Link. Od počátku roku 2006 již používáme pouze WiFi zařízení firmy Ovislink. V naší síti se nyní můžete setkat s těmito zařízeními:

Ovislink AirLive WL-5460AP - 2,4GHz:
- vlastnosti zařízení CZAirCA8-PRO - 5 GHz:
- Animace obsluhy zaízení
WiFi zařízení - přístupové body:
S rostoucím pokrytím naší sítě a také s rostoucím počtem členů naší sítě bylo zapotřebí nahradit zařízení D-Link, do té doby sloužící jako naše AP Přístupové body, něčím výkonějším, více spolehlivějším a také lépe konfigurovatelnějším. Naše volba nakonec padla na skupinu zařízení MICROTIC, které mají vlastní operační systém a jejich rozšiřitelnost z nich dělá výborné zařízení pro naše přístupové body a páteřní spoje v naší síti.

MICROTIC RouterBOARD 532

Výkonný router s procesorem MIPS, třemi LAN porty, dvěma sloty pro miniPCI karty a jedním slotem pro CompatcFlash kartu. Na desce je také integrováno 32 MB DDR RAM a 64 MB NAND paměti nahrazující CompactFlash karty s aktivovanou licencí MIKROTIK WISP AP.Rozšiřující modul, který přidává 2 miniPCI sloty:Rozšiřující modul, který přidává 4 miniPCI sloty a k tomu 6 LAN portů:

Tento web je poháněn e107.